0 312 232 30 71
info@yeryuzumagdurlar.org

Ölümlü Kazalar

Ölümlü trafik kazası ve yol kurbanının teşhisi, aile veya yakınları tarafından kimlik teşhisi yapılır. Üzerinde bulunan eşyalar aileye veya yakınına tutanak ile teslim edilir. Adli Tıp uzmanının gelip rapor hazırlamasından sonra hastane ölüm kağıdını hazırlar. (Adli Tıp uzmanı gerek gördüğü takdirde otopsi yapılır ve ölüm kağıdı otopsi sonrasında hazırlanır) Hastaneden alınan ölüm kağıdı ile birlikte defin işlemlerine başlanır. Defin işlemleri için Mezarlıklar Müdürlüğüne (Mezarlıklar Müdürlüğü Belediyelere bağlıdır) ölüm kağıdı ile birlikte gidilir ve işlemler başlatılır.

Polis soruşturması, ölümlü trafik kazasında polis soruşturması başlatılır. En yakın merkezden gelen yetkililer bu soruşturmayı yürütür. Sorusturma tamamlandıktan sonra dosya savcılığa gönderilir. Ölümlü kazalarda dava, ağır ceza mahkemelerinde görülür. Siz dava açmasanız bile kamu davası açılır.

Kaza tutanağı,polis soruşturması kapsamında hazırlanan kaza tutanağı, kazanın oluş şekli, taraflar yada görgü tanıklarının anlattıkları ve asli kusurun kimde olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Tutanağı mutlaka inceleyin ve yanlış bir nokta varsa yetkililere yazılı olarak bildirin.2918 Sayılı Karayollu Trafik Kanununda yer alan 112 Acil Servis görevlileri ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sonrasında kaza tespit tutanağı adli tahkikata esas olmak üzere aslı Polis Merkezleri vasıtası ile Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğinden sağlık görevlilerinin kaza tespit tutanağını ilgili Trafik Şubelerinden değil, Cumhuriyet Başsavcılıklardan alabilecekleri bildirilmektedir.
Araç tespiti ve incelenmesi, kazaya karışan araç/araçların tespiti, plaka numarası, sigorta poliçesi, aracın hızının tespit edilmesi, araçdaki kusur ve hasarların belirlenmesi davada önemlidir. Polis soruşturması kapsamında araç incelemesi yapılmaktadır, bu inceleme sonuçlarını mutlaka siz de inceleyin ve aracın hız, hasar ve kusur durumunun yazılı olarak dosyaya konmasını sağlayın.Araç incelemesi yetkili araç servislerinde yapılmaktadır. Dava açısından önem taşıyacak tüm bilgiler inceleme sonucunda hazırlanan raporda yer almaktadır. Ayrıca aracın dha önce kaza geçirip geçirmediği, sürücünün daha önce bir kazaya karışıp karışmadığı ve varsa aldığı cezaların da yazılı olarak dosyaya konması gerekmektedir.

2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunun’da yer alan 32 Madde(Araç üzerinde yapılan teknik değişikleri 1 ay içersinde ruhsata işlememek), 34 Madde ( Araç muayene sürelerini geçirmek), 31 Madde ( Araç üzerinde takoğraf, taksimetre çalışır durumda bulundurmamak ve arızalı olması), 91 Madde (Araca ait mali zorunluluk sigortasını yaptırmamak)belirtilen kanun maddelerinde araçların trafikten men edilmesi gerektiği ve eksikliklerin giderildikten sonrasında araç sahibine teslimi konusunda kanunda açık olarak kime teslim edilebileceği yazmamakla birlikte 34 maddeden şahıslara muayene yaptırabilmeleri için 7 günlük süre ile izin verilebileceği bildirilmektedir. Ancak 20.09.2005 tarihli genelge ile aracın men edildikten sonrası teslimi yapılabilmesi için araç sahibi veya uygun görmesi durumunda resmi belge ile belgelendirdiği bir kişiye ancak teslim edilebileceği belirtilmektedir. Bu durum seyahat eden vatandaşın başka bir ilde bulunması durumunda ve aracı kendi adına devir almayanlar için ruhsat sahibine ulaştığında noterlerden vekâlet almaları gerektiği hafta sonuna denk gelindiğinde problemler yaşanmakta bu nedenle 2009 yılı itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen MUVAFAKATNAME ile araç sahibi İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil ve Denetleme Şubelerinden belgeyi yetkili memur huzurunda imzalayıp ilgili yere fakslayarak vatandaşın mağduriyeti giderilmesi amaçlanmıştır.

Çevrede bulunan güvenlik kameraları, kaza noktasını gören tüm güvenlik kameralarının görüntülerini isteyin. Mobese, Eds, mağaza, ev vb yerlerin kamera görüntüleri aracın ve kazanın oluşunu gösterecektir. Bu görüntülerden hız tespiti yaptırılabilinir, görgü tanıkları bulunabilir ve kazaya dair teknik detaylar ortaya çıkabilir. Olayın hemen sonrasında bu görüntülerin polis yada savcılık aracığı ile alınması gerekmektedir. Birçok işyeri kamera görüntülerini saklamamakta ve silmektedir. Olay üzerinden zaman geçtiği takdirde bu görüntülere ulaşmak zor olmaktadır. İstenilecek her türlü bilgi ve belge mahkeme aşaması öncesi soruşturmayı yürüten Emniyet Müdürlüğü, mahkeme aşamasında da savcılık kanalı ile istenilmelidir.

Görgü tanıkları, olayın oluş anında öncesinde ve sonrasında olay mahalinde olan kişilerle görüşüp, kazanın oluş şekli ve sonrası ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir. Polis yürüttüğü soruşturma kapsamında görgü tanıklarının ifadelerini tutanağa geçirecektir. Görgü tanıklarından mahkemede de şahitlik yapıp yapmayacağını ve iletişim bilgilerini almanız gerekiyor. Şahitlik yapacak olan görgü tanıklarınızı mutlaka mahkeme öncesi varsa avukatınız ile görüştürün, davayı siz takip edecekseniz de siz görüşün ve davaya hazırlıklı girin.
Polis soruşturmasının tamamlanması ve savcılığa dosyanın gönderilmesi.Soruşturma dosyasını mutlaka okuyun ve yazılı olan her rapor, dosya, ifade tutanağı vb fotokopisini alarak kendinize bir dosya hazırlayın.

Dava açılma süreci. Dosya savcılığa gittikten sonra avukat tutarak, kendi avukatınızla süreci takip edebilirsiniz. Müşteki olarak siz de davaya müdahil olabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de davayı takip edebilirsiniz. Tüm davalarda dosyaya ve tutanağa yazılı olarak girmemiş konular dava içinde yer almaz. Yapacağınız tüm başvuru ve itirazları Mahkeme Heyetine vereceğiniz dilekçelerle yapmanız gerekir. Dava sürecinde araştırılmasını istediğiniz her konuyu da dilekçe ile Mahkemeye sunmanız gerekir. Ceza davaları kamu davasıdır. Siz takip etseniz de etmeseniz de dava kamu tarafından görülür ama davanızı takip edin ve hakkınız olanı almak için uğraşın. Bu zor bir süreç maddi ve manevi olarak sizi yıpratacaktır. Genel olarak büyük bir kaybınız varken bir de haklı olduğunuzu ispat için uğraşacaksınız. Davada mutlaka yol durumu, araç durumu, alkol durumu, hız tespiti, görgü tanıkları ifadeleri, kamera kayıtlarının incelenmesini isteyin. Ayrıca Karayolu Trafik Kanununu mutlaka okuyun ve yasal olarak hakkınızı öğrenin. Ölümlü kazalar Ağır Ceza Mahkemelerinde görülür, eğer davanız Asliye Mahkemesine verilmişse yazılı olarak itiraz edebilir ve Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesini talep edebilirsiniz.

Dava uzun bir süreç, verilen mahkeme saatine uyulması zor, bu nedenle dava olan günlerinizi mümkünse boş bırakın. İnternet üzerinden benzer davalar ve sonuçlarını araştırın size yol gösterecektir. Ayrıca kendi avukatınız dışında farklı avukatlar ile görüşüp bilgi alın. Avukatınız mutlaka iyidir ama sizin de konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Unutmayın, avukatınızın birçok davası var ama sizin bir tane davanız var .